دپارتمان روایت‌انسان

روایت یک انسان 7500 ساله

همه انسان‌ها یک حقیقت و داستان مشترک دارند؛ شاید لباس و مرکب ما در طول تاریخ تغییر کرده باشد، اما حقیقت عشق، نفرت، حسادت، کینه و… در همه ما یکسان است. ما انسان را یک موجود 7500 ساله می‌دانیم؛ و در روایت انسان تلاش می‌کنیم با مراجعه به منابع معتبر دینی، تاریخی و تمدنی، این انسان 7500 ساله را روایت کنیم. روایتی که محور اصلی آن تقابل دو جبهه ایمان و طاغوت است.

18 هزار روایت انسانی

253 شهرستان ایران و 12 کشور جهان

دوره‌های اصلی دپارتمان

این دوره‌ها پیش‌نیاز یکدیگرند و باید آنها را به ترتیب بگذرانید

  27 جلسه
پشتیبانی محتوایی
دسترسی همیشگی به محتوا

خبر خلقت انسان در ملکوت می‌پیچد. اما بسیاری از ملکوتیان در برابر این پروژه «خلیفه اللهی» خدا می‌ایستند و این نخستین درگیری بین جبهه حق و باطل است. در ادامه این فصل داستان هبوط آدم را می‌شنویم و پای روایت جذاب تقابل ‌هابیلیان و قابیلیان در دو شهر سیاه و سفید خواهیم نشست؛ داستانی که کمتر به گوشمان خورده است.

  33 جلسه
پشتیبانی محتوایی
دسترسی همیشگی به محتوا

داستان انسان در فصل دوم از آنجا آغاز می‌شود که تمدن بابل شکل گرفته است؛ در این فصل، روایت تقابل حضرت ابراهیم (ع) و طاغوت را پی می‌گیریم و از پروژه عظیم او یعنی «اقامه دین» خواهیم گفت. پروژه‌ای که با فرستادن رسولان به تمدن‌های مختلف آغاز می‌شود.

  24 جلسه
پشتیبانی محتوایی
دسترسی همیشگی به محتوا

مردم بنی اسرائیل روزهای سختی را می‌گذراند و در انتظار منجی اند. خدا موسی را به سوی آن‌ها می‌فرستد. او یک تنه در برابر طاغوت می‌ایستد و ما در تمام این لحظات همراه او هستیم. در ادامه روایت رسیدن موسی(ع) به مقام «کلیم اللهی» را می‌شنویم و تا نزدیکی ارض مقدس، همراه با جانشین موسی خواهیم بود.

  24 جلسه
پشتیبانی محتوایی
دسترسی همیشگی به محتوا

قوم بنی اسرائیل از شر طاغوت رها می‌شوند و در «ارض مقدس» زیر سایه حکومت موسی، زندگی می‌کنند. موسی(ع)، عهدهای سنگینی از مردمش گرفته است. روایت تلاش همه جانبه شیطان، برای عهدشکنی قوم بنی اسرائیل، شنیدنی است.

  28 جلسه
پشتیبانی محتوایی
دسترسی همیشگی به محتوا

این فصل به روایت ملک سلیمان می‌پردازیم؛ پیامبری که به قدرتی عظیم دست پیدا می‌کند؛ و بدون هیچ سحر و جادویی تمام اجنه و ساحران را به خضوع وا می‌دارد. در فصل پنجم روایت انسان، با حقیقت سحر و جادو آشنا خواهید شد. حقیقتی که شاید تا کنون به گوشتان نخورده باشد.

  28 جلسه
پشتیبانی محتوایی
دسترسی همیشگی به محتوا

فصل ششم روایت انسان با روایت دانیال نبی آغاز خواهد شد؛ زمانه حضرت زکریا(ع)، حضرت یحیی(ع) و حضرت عیسی(ع) و سرنوشت قوم بنی‌اسرائیل در این فصل روایت خواهد شد؛ قومی که برای همیشه بار اقامه دین از آن‌ها گرفته شد؛ به خاطر تنها گذاشتن ولی خدا، حضرت عیسی(ع).

روایت دیروز
روایت انسان درباره تاریخ نیست، اما...

تصور کنید بهتون خبر بدن که پدر شما یه آدم مجرم و خطارکار و ظالم بوده؛ چه حسی پیدا می‌کنید؟ آیا اصلا علاقه‌ای دارید همچین پدری داشته باشید؟ ما اگه در روایت انسان می‌ریم سراغ داستان گذشته انسان، نه به خاطر اینکه به تاریخ تعلق خاطر داریم؛ نه! بلکه می‌خواهیم بدونیم داستان پدران ما چی بوده؟ برای چی پا به این دنیا گذاشتن؟ اتفاقی گذرشون به اینجا افتاده یا دنبال ماموریتی بودن؟ ما در روایت انسان به دنبال شنیدن یه داستان تاریخی نیستیم؛ به دنبال هویت خودمون هستیم. به دنبال اینکه سرآغاز داستان ما کجاست.

روایت امروز
روایت انسان درباره الان نیست، اما...

داستان همه انسان‌ها شبیه همه؛ چه وسیله نقلیه‌مون طیاره و موشک باشه، چه اسب و قاطر. همه ما شبیه هم عاشق میشیم، شبیه هم حسادت می‌ورزیم، شبیه هم کینه پیدا می‌کنیم و شبیه هم می‌جنگیم. به همین خاطره که وقتی ما داستان گذشته رو در روایت انسان مرور می‌کنیم، درک بهتری نسبت به امروز خودمون پیدا می‌کنیم. شاید باورتون نشه! ولی ما در هیچ کجای روایت انسان، به صورت مستقیم درباره وقایع و مسائل روز صحبت نمی‌کنیم، اما دائما از این جنس بازخوردها از مخاطب داریم که: «شما انگار دارید درباره همین امروز صحبت می‌کنید، همین الان.»

روایت فردا
روایت انسان درباره آینده نیست، اما...

ما یه دوره آینده پژوهی نیستیم؛ ولی از همون روز اول که روایت انسانی میشیم، یه رویای مشترک بین‌مون شکل می‌گیره؛ یه رویا که همه ما منتظرش هستیم.

می‌دونید چیه؟ ما روایت انسانی‌ها به آینده امیدواریم؛ آینده رو تاریک و سیاه نمی‌بینیم؛ اتفاقا معتقدیم قشنگ‌ترین روزهای این هستی، به زودی از راه می‌رسن. چون در روایت انسان با پروژه خدا برای این دنیا به صورت کامل آشنا می‌شیم و متوجه میشیم خدا چه نقشه‌های قشنگی برای این دنیا داره؛ نقشه‌های قشنگی که قراره به وسیله آخرین خلیفه خدا و با حضور تک تک ما، رقم بخوره

پشت صحنه دپارتمان

مدیر دپارتمان و مدیر پژوهش روایت انسان؛ حجت‌الاسلام محمدامین نخعی

دغدغه اصلی‌اش تربیت است. و در روایت انسان به دنبال ایجاد احساس هویت ایمانی در نسل‌های مختلف است.

ایده اصلی دوره روایت انسان متعلق به استاد نخعی است؛ و صدایی هم که در جلسات روایت انسان می‌شنوید صدای اوست. حجت‌الاسلام نخعی طلبه سطح خارج فقه است؛ و مدرک کارشناسی ارشد فلسفه و عرفان از موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) دارد. عضویت در میز تعلیم و تربیت مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، و فرهنگستان علوم اسلامی را هم باید به کارنامه استاد نخعی اضافه کنیم